Sectional Wrestling

The wrestling sectional was held at Peru Saturday with all four county schools participating.

Below is the team results with the top four in each weight class that advance to regional.

Sectional pictures will be added Sunday.

Several county wrestlers will be in the regional next week.

1. Peru 260.5
2. Manchester 195
3. North Miami 183.5
4. Northfield 168
5. Maconaquah 167
6. Southwood 154
7. Northwestern 56
8. Wabash 38

106 lbs.
First Name, Last Name Grade W-L Rec. School
1. Bryce Zook 9 19‐7 Manchester
2. Shane Garretson 11 22‐14 Peru
3. Matt Gunion 11 27‐20 Maconaquah
4. Brandon Simpson 11 24‐12 Southwood

113 lbs.
First Name, Last Name Grade W-L Rec. School
1. Alan Mock 12 35‐1 North Miami
2. Connor Quin 11 36‐6 Peru
3. Colton Dawes 11 28‐10 Southwood
4. Tristan Burnette 11 19‐14 Manchester

120 lbs.
First Name, Last Name Grade W-L Rec. School
1. Chase Wilson 11 38‐4 Maconaquah
2. Zach Gunter 9 29‐7 Southwood
3. Jerod Gable 9 16‐18 Manchester
4. Dylan Blue 11 5‐16 Peru

126 lbs.
First Name, Last Name Grade W-L Rec. School
1. Kegan Kern 11 37‐4 Peru
2. Clayton Moore 10 25‐6 Manchester
3. Thomas Rockenbaugh 12 7‐23 Northfield
4. Chord Disalvo 11 6‐5 Maconaquah

132 lbs.
First Name, Last Name Grade W-L Rec. School
1. Peyton Sturgill 9 25‐13 Peru
2. Chance Enyeart 10 26‐12 Southwood
3. Ryan Kendall 10 12‐18 Manchester
4. Jacob Books 12 8‐13 Northfield

138 lbs.
First Name, Last Name Grade W-L Rec. School
1. Evan Loe 11 37‐2 Peru
2. Ben Haney 12 19‐6 North Miami
3. John Friedersdorf 12 21‐12 Southwood
4. Wesley Willson 11 24‐15 Maconaquah

145 lbs.
First Name, Last Name Grade W-L Rec. School
1. Levi Mckee 12 34‐2 North Miami
2. Colin Quin 12 28‐12 Peru
3. Jared Kirtlan 12 24‐6 Northfield
4. Nicholas Rebholz 10 16‐23 Southwood

152 lbs.
First Name, Last Name Grade W-L Rec. School
1. Braxton Simpson 12 29‐11 Peru
2. Paul Mikesell 12 23‐14 North Miami
3. Owen Odell 11 21‐21 Northwestern
4. Jimmy Sunday 11 24‐18 Maconaquah

160 lbs.
First Name, Last Name Grade W-L Rec. School
1. Kaleb Hammersley 12 32‐7 Peru
2. Austin Kirtlan 12 20‐11 Northfield
3. Brenden Schleining 11 15‐9 Southwood
4. Austin Foreman 11 11‐25 Northwestern

170 lbs.
First Name, Last Name Grade W-L Rec. School
1. Luke Akers 11 41‐3 Northwestern
2. Tony Hubbartt 12 31‐5 North Miami
3. Kane Rockenbaugh 12 32‐11 Peru
4. Kyle Houlihan 12 24‐9 Northfield

182 lbs.
First Name, Last Name Grade W-L Rec. School
1. Neil Snep 11 20‐8 Manchester
2. Nick McCown 11 27‐11 Southwood
3. Nick Cress 11 32‐8 Peru
4. Spencer Miller 12 7‐6 Northfield

195 lbs.
First Name, Last Name Grade W-L Rec. School
1. Joseph Ross 12 29‐1 Northfield
2. Danny Fisher 11 18‐21 Peru
3. Nick Ingram 11 30‐6 Maconaquah
4. Jacob Casper 10 8‐9 Manchester

220 lbs.
First Name, Last Name Grade W-L Rec. School
1. Tyler Hoover 12 34‐2 North Miami
2. Thad Miller 10 19‐7 Manchester
3. Erik Hobbs 9 22‐15 Peru
4. Josh Shafer 12 17‐15 Maconaquah

285 lbs.
First Name, Last Name Grade W-L Rec. School
1. Cole Sellers 12 14‐4 Manchester
2. Evan Beech 10 25‐10 North Miami
3. Dylan Akshar 11 9‐9 Maconaquah
4. Jake Stephan 10 10‐6 Northfield

[dmalbum path=”/wp-content/uploads/dm-albums/secwr13/”/]

Start a Conversation

Your email address will not be published. Required fields are marked *