Halderman To Run Saturday In Ohio

Jenna Halderman of Northfield has been named to the 2014 Indiana Cross Country All-Star Team.  She will compete in the Mideast XC Championships this Saturday in Kettering, Ohio against all-stars from Ohio, Illinois, and Michigan.

She will practice with the team on Friday and is provided room and board by the Indiana Association of Track and Cross Country Coaches (IATCCC).  The weekend culminates with a banquet after the meet on Saturday.

INDIANA ALL-STAR CROSS COUNTRY TEAM 2014
Girls
Anna Rohrer – Mishawka State Champion, Sectional, Regional, Semi-State Champion
Rachel Nichwitz – Hamilton Southeastern6th at State, Regional Champion
Samantha Woodford – Plainfield12th at State, Sectional, Regional Runner-Up
Jenna Halderman – Northfield 14th at State, Sectional Champion
Brooke Moore – Elkhart Memorial 17th at State, Sectional Champion
Aspen Dir – Prairie Heights 23rd at State
Alexis Lewandowski – Bloomington South 26th at State, Regional Champion
Courtney Pfanstiel – Hamilton Southeastern27th at State
Stacey Metzger – Carroll (Fort Wayne)31st at State, Sectional Runner-Up
Constance Jones – Warren Central34th at State, Sectional, Regional Champion
Rachel Bales – West Lafayette37th at State, Regional Champion
Abby Crouch – Noblesville38th at State
Coaching Staff
Head Coach – Jay White – Portage
Assistants – Rob Abraham – Brown County
Keith Iddings – Crown Point
Terry Lakes – Marion
Ricke Stucker – Kokomo
Boys
Mark Beckmann – Dekalb5th at State, Sectional, Regional Champion
Ryan Kritzer – Munster6th at State, Sectional, Regional Champion, Semi-State Runner -Up
Brandon Arnold – West Noble8th at State, Sectional, Regional, Semi-State Runner-Up
Griffin Tichenor – Bloomington North14th at State, Regional Champion
Griffin Miller – Center Grove15th at State, Sectional Champion, Regional Runner-Up
Daniel Fleace – North Harrison20th at State, Sectional, Regional Champion
Fergus Arthur – Bloomington North23rd at State
Conor Smith – North Central (Indianapolis)24th at State
Will Anderson – Avon27th at State
Travis Kulczar – South Bend Riley33rd at State, Sectional Champ, Regional Runner-Up
Jacob Turner – South Bend St. Joseph35th at State, Sectional Runner-Up
Brogan Armand – Evansville Harrison38th at State, Sectional, Regional Runner-Ups

Start a Conversation

Your email address will not be published. Required fields are marked *